Bu dünyadaki en özel varlığınız olan bebeğiniz, dünyaya gözlerini açtığı günden itibaren hayatınız artık onun ekseni etrafında dönmeye başlar ve bu sizi çok mutlu eder. Bebeğinizin günden güne gelişimi, onunla kurduğunuz yakın iletişim ve beslenmesine önem verdiğiniz zamanların katkısı çok büyük. Ayrıca bebeğiniz için alacağınız oyuncaklarda bedensel ve zihinsel gelişimi için çok önemli katkısı vardır. Peki bebeğinizin oyuncak seçimlerini nasıl yapmalısınız, nelere dikkat etmelisiniz? Hadi birlikte göz atalım.

0-6 ay: Biliyoruz ki bu dönemlerde bebeğiniz daha çok küçük olduğu için sürekli onunla vakit geçirmek istersiniz. Ancak bebeğinizin kendi kendine vakit geçirmeleri ve kişisel gelişimleri açısından bu dönemler oldukça çok önemlidir. Bu dönemlerde, müzikli ve ışıklı olan bebek oyun halılarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, fiziksel gelişimini destekleyecek, sert olmayan ve renkli alternatifler bebeğinizin dikkatini çekebilir. Tüysüz ve yumuşak oyuncaklar ya da hayvan figürlü diş kaşıyıcıları tercih etmeniz diş çıkarma evresi için de ideal seçimler olabilir.

6-12 ay: Bebeğinizin artık yavaş yavaş büyüdüğünü gözlemleyebilirsiniz. Gözle görülür değişim vardır. Boyu ve kilosu artan  bebeğinizin, kişiliği de gelişim göstermeye başlamıştır. Bu dönemde bebeğinizin analitik düşünebilme ve problem çözme yeteneği kazanması için oldukça önemlidir. Yani bu dönem bebeğiniz için seçeceğiniz oyuncaklar, birbirine  geçebilen şekilli oyuncaklar, renkli kovalar ve eğitici hikaye kitapları yardımcı olacaktır.

12 ve üzeri aylar: Bu dönemlerde bebeğiniz büyüdükçe çeşitlenen oyuncakları, sizin de ilginizi çekmeye başlar. Bebeğinizin daha da hareketli olduğu bu dönemlerde yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştmeye  yönelik oyuncaklar seçebilirsiniz.